Strona główna » Projekty » Bezpieczna +

Bezpieczna +

Projekty dot. rozwoju

Bezpieczna +

„Razem w poznaniu- Razem w działaniu- Razem w patrzeniu”

W miesiącach wrzesień- grudzień 2017 realizowaliśmy w szkole działania współfinansowane w ramach Rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach- „Bezpieczna+”. To już drugi rok działań związanych z rządowym  projektem „Bezpieczna +”

W tym roku realizowaliśmy nasze działania w trzech kategoriach:

Wszystkie te działania służą poprawieniu stopnia bezpieczeństwa i świadomości społecznej uczniów naszej szkoły oraz zaproszonych okolicznych szkół, przy współpracy z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną nr 2 w Gdyni, Stowarzyszeniem Pedagogów i Animatorów „Klanza”, Centrum Mediacji „Atena” w Słupsku, Miejską Biblioteką Publiczną nr 3 w Gdyni, Zespołem Szkół nr 2 w Redzie.

„Wspólnie zobaczymy więcej”

W miesiącach wrzesień- grudzień 2016 realizujemy w szkole podstawowej działania współfinansowane w ramach Rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach- „Bezpieczna+”.

Planujemy:

  1. działania profilaktyczne- „Patrzę ponad siebie „i „Popatrzmy na siebie”- szkolenie dla nauczycieli dotyczące mediacji, stworzenie programu realizowanego w ramach działań profilaktyczno-wychowawczych szkoły, warsztaty dla uczniów GSS oraz organizacja zajęć dla uczniów lokalnych szkół, prowadzonych przez nauczycieli, tyflopedagogów i uczniów GSS, których celem będzie – poprzez ukazanie świata osób z problemami wzrokowymi” (np. zajęcia orientacji w przestrzeni, warsztatów pisma brajla, gry bezwzrokowe) oraz innych działań- zaszczepienie wśród dzieci i młodzieży postawy otwartości, tolerancji, zrozumienia, współdziałania.
  2. Działania artystyczne- „Mogę więcej”- wsparcie uczniów w stworzeniu prac artystycznych i prezentacji popularnonaukowych przy udziale Galerii Sztuki Szkolnej, organizacja wystaw i wernisaży uczniów oraz cyklu prezentacji i zajęć otwartych prowadzonych przez uczniów na terenie GSS i innych szkół.

Wszystkie te działania służą poprawieniu stopnia bezpieczeństwa i świadomości społecznej uczniów naszej szkoły oraz zaproszonych okolicznych szkół, przy współpracy z Poradnią Psychologiczno- Pedagogiczną nr 2 w Gdyni, Stowarzyszeniem Pedagogów i Animatorów „Klanza”, Centrum Mediacji „Atena” w Słupsku, Miejską Biblioteką Publiczną nr 3 w Gdyni, Zespołem Szkół nr 2 w Redzie.


W ramach realizowanego od września Rządowego programu wspomagania w latach 2015-2018 organów prowadzących szkoły w zapewnieniu bezpiecznych warunków nauki, wychowania i opieki w szkołach -„Bezpieczna+”, w piątek zorganizowaliśmy w naszej szkole warsztaty pod nazwą „Patrzę ponad siebie”. W zajęciach wzięli udział uczniowie klasy IV i VI z GSS oraz ze Szkoły Podstawowej nr 17 i  nr 42 z Gdyni.

Warsztaty dotyczace antydyskryminacji polegały na:

1. poznaniu funkcjonowania osoby niewidomej, nauce podstaw orientacji i zasad bycia przewodnikiem- prowadziła p. Agnieszka,

2. poznaniu alfabetu brajla, kubarytmów,  sprzętu do wykonywania rysunków wypukłych i ćwiczeń dotykowych – prowadziła p. Kasia,

3. poznaniu przyrody i otaczającego nas świata bez użycia wzroku, za pomocą dotyku i słuchu – prowadziła p. Kamila.

Po skończonych warsztatach w miłej, słodkiej atmosferze uczniowie wypełniali ankiety ewaluacyjne. Ich opinia: 'Wartościowe zajęcia, pouczająca lekcja”, „Było bardzo fajnie  i naprawdę mi się podobało, chciałbym tu jeszcze przyjść”, „Wszytko było ciekawe”, „Było dobre jedzenie”, „Super były zajęcia z przyrody i wypiekanie napisów”, „Zajęcia przekazały nam bardzo dużo wiedzy o życiu osób niewidomych”, „Mogliśmy przekonać się , jak bardzo ważny dla nas jest wzrok i możemy go bardziej doceniać” itd

A tolerancja dla dzieci to: „Szanowanie innych ludzi, nawet takich, których się nie lubi”, „Zrozumienie innych”, „Zrozumienie kogoś problemu”, „”Pomoc innym w trudnych sytuacjach”, „Zachowanie grzeczności do drugiego człowieka”, „Bycie dobrym”, „Akceptowanie kogoś takim, jaki jest”, „Jeżeli jest w klasie jakaś osoba np. niewidoma, to pomagamy jej, a nie ją odrzucamy dlatego tylko, ze nie widzi”, „To szacunek dla inności, czyli ludzi innego koloru skóry lub wyznania”, „To patrzenie na inne osoby tak samo, jak na siebie samego”, ” Nieśmianie się z innych” i „Nie ma tolerancji, dziś się o niej mówi, natomiast w praktyce nie istnieje”.

Cóż, do przemyślenia dla nas- dorosłych.

Bardzo dziękuję p. Agnieszce, Kasi i Kamili za prowadzenie z dużym zaangażowaniem warsztatów, p. Markowi za nieocenione wsparcie podczas pisania projektu.

Małgorzata Kusyk

Dyrektor Gdyńskiej Szkoły Społecznej

Wczoraj (8 XII) w Miejskiej Bibliotece Publicznej filia nr 18 w Gdyni odbył się wernisaż wystawy fotograficznej pt.: „Razem można zobaczyć więcej … „. Wielkoformatowe zdjęcia naszych dzieci z klas I – VI SP mogli podziwiać rodzice oraz licznie zaproszeni goście. Finansowe wsparcie projektu zostało pozyskane w ramach Rządowego Programu „Bezpieczna +”.

Wszystkim rodzicom – za wysiłek przyjazdu do biblioteki na otwarcie fotowystawy – DZIĘKUJĘ!  Jest to, w moim odczuciu, ważny element wspierania i wspomagania w rozwoju Państwa pociech. Tych, którzy nie mogli być z nami (wiem, że okoliczności życia, w tym choroby, pokrzyżowały plany), zapraszam do wizyty w galerii dziś i jutro.  W piątek zdjęcia można oglądać w godzinach pracy biblioteki, a w sobotę w godz. 10 – 15. Zapraszam.

Od poniedziałku (12 XII ) fotowystawa wędruje do różnych miejsc.  Czyja fotografia i dokąd –  to zawiadomię, o ile … mój przyjaciel chaosik mi pozwoli …

I jeszcze tak od siebie …

Wzruszyłem się, widząc jak większość z państwa, mimo nawału róznych obowiązków i jeżdżenia w tą i z powrotem, MIMO WSZYSTKO przybyła z całymi rodzinami!!!!!!!!!!!!!!!!!!                   NIESAMOWITE!

Babcie i dziadkowie też podziwiali dzieła wnuków !!!!!!!!!!  CUDO! Brawo za odwagę dla państwa dzieci za ich fotoopowieści. Wystąpienia publiczne to nie taka prosta sprawa. Egzamin z wystąpień publicznych zdany  CELUJĄCO!

BARDZO dziękuję za pomoc w dekoracji stołu i za przyniesione słodkości! Bez tej pomocy byłoby jakoś pusto … I na koniec dziękuję, że dzięki Państwa obecności, wraz z rodzinami, mogłem przeżyć magiczne chwile. Było cudnie. Magiczny czas …  Tak, byłem szczęśliwy …  DZIĘKUJĘ!

Mirosław Pawlik

Szukaj nas na facebooku:  http://www.facebook.com/szkola.podstawowa.i.gimnazjum/?ref=ts&fref=ts


Od dzisiaj (wtorek – 13 XII) wielkoformatowe fotografie naszych uczniów z wystawy ” Razem można zobaczyć więcej … ” eksponują:

  1. MBP Filia nr 3 w Gdyni (ul. Morska 113) – Roch Sobczyński, Kornelia Kącicka, Łukasz Chabowski i Krystian Mięczkowski.
  2. Szkoła Podstawowa nr 17 w Gdyni (ul. Grabowo 12) – Szymon Biechowski, Kornelia Kącicka, Karina Kącicka, Mateusz Łoziński i Alan Klas.
  3. Zespół Szkół nr 3 w Wejherowie (ul.Nanicka 22) – Milena Wołoszyk, Krzysztof Wójcik, Leon Guzek i Mateusz Ledóchowski.
  4. Gdyńska Szkoła Społeczna (ul. Kapitańska 37) „galeria półpiętro” – Karina Kącicka, Leon Guzek, Marek Bogdański oraz Mikołaj Bielecki.

Od stycznia 2017r. do końca roku szkolnego wzystkie zdjęcia będzie można podziwiać w naszej szkole. No chyba, że gdzieś te fotografie „wywieje”.   Wszystko możliwe … .

Informacja o fotowystawie „Razem można zobaczyć więcej … ” :

Fotowystawa „Razem można zobaczyć więcej … ” jest finansowana przez Rządowy program wspomagania „Bezpieczna + „.


Oglądać inaczej …    Można!

Okazuje się, że zdjęcia naszych uczniów sprawiły przedświąteczną frajdę dzieciakom z Wejherowa. Nawet odrabianie lekcji to nie tylko szarobury obowiązek …  A i zimą można zebrać grzyby fotograficznie posiane przez Milenę …    Zresztą oceńcie Państwo sami:

http://www.zs3.edu.pl/aktualnosci/1/aktualnosci/1497/razem-mozna-zobaczyc-wiecej.html
Mirek Pawlik (14.12.2016.)