Strona główna » Dysfunkcja wzroku » Projekt „Oczko”

Projekt „Oczko”

Projekt na rzecz dzieci niewidomych i niedowidzących

OCZKO

Czym jest OCZKO?

Miło nam przedstawić Państwu nas projekt na rzecz dzieci niewidomych i niedowidzących z Gdyni. Już od 7 lat udaje nam się pozyskiwać fundusze na ten cel z zasobów finansowych Urzędu Miasta Gdynia oraz PFRONu, dzięki czemu nasi beneficjenci w ciekawy sposób, w doborowym towarzystwie, mogą spędzać czas wolny różnorodnie urozmaicany przez twórców OCZKA- Beatę Kącicką oraz Katarzynę Mieloszyńską- na co dzień nauczycieli pracujących w nauczaniu początkowym oraz wspierających dzieci niewidome i niedowidzące jako tyflopedagodzy w Gdyńskiej Szkole Społecznej. Nasza galeria fotografii jest pełna uwiecznionych przez te lata chwil, wzruszających oko prowadzących oraz Rodziców, którzy powierzają nam swoje skarby mając do nas zaufanie pielęgnowane przez tak wiele lat.

projekt-oczko

Skąd inicjatywa i pomysł?

Zdaliśmy sobie sprawę z faktu, iż dzieci z dysfunkcjami wzroku nie mogą, jakby w oczywisty sposób korzystać popołudniami, w ferie lub wakacje, z wielu form spędzania czasu wolnego np. w Domach Kultury. Prowadzący w takich miejscach, nie specjaliści dziedzinie dysfunkcji wzroku, mają uzasadnione obawy przed działaniami nieprzystosowanymi dla dzieci z dysfunkcjami wzroku. Tym samym oferta dla tychże dzieci staje się, siłą rzeczy, bardzo okrojona, a raczej nie ma jej wcale, co uniemożliwia im tym samym rozwój własny. Stąd właśnie, z wymienionych wyżej refleksji, zrodził się pomysł poszerzenia możliwości wyboru dla naszych beneficjentów. Dzisiaj śmiało możemy powiedzieć, że to niezwykłe przeżycie, które cieszy się zainteresowaniem naszych podopiecznych przez tak wiele lat. I nie omieszkamy zaprzestać, nadal starając się o środki finansowe na ten cel. Wiemy, że warto!

Polskie Stowarzyszenie na Rzecz Edukacji i Integracji „Tacy Sami” to organ prowadzący Gdyńską Szkołę Społeczną. Z ramienia stowarzyszenia staramy się o finanse. Szkoła zaś jest placówką, w której dzieci niewidome i niedowidzące uczą się w integracji z dziećmi w pełni sprawnymi wzrokowo.

Na koniec myśl przewodnia, która przyświeca nam, a jej głosicielami są nasi oczkowi wychowankowie:

NIE WIDZĘ PRZESZKÓD! 

Jednym słowem nie ma rzeczy niemożliwych i tego uczymy się wzajemnie od siebie podczas naszych spotkań. Świat jest piękny. Chcemy to pokazać naszym oczkowiczom na tyle sposobów na ile to tylko się da.

Z oczkowymi pozdrowieniami:
Beata Kącicka i Katarzyna Mieloszyńska