Strona główna » Projekty » Mali Studenci

Mali Studenci

Projekty Gdyńska Szkoła Społeczna

Mali Studenci

Stowarzyszenie Polska Akademia Dzieci (PAD) to organizacja pozarządowa działająca non-profit od października 2010. Są organizatorem pierwszego na skalę światową bezpłatnego uniwersytetu dla dzieci, w którym obok doświadczonych naukowców wykładają dzieci w wieku 6-12 lat, dzieląc się swoimi pasjami z rówieśnikami.  Celem jest rozbudzanie aktywności poznawczej, popularyzacja wiedzy i podtrzymanie pierwotnej ciekawości świata u dzieci w wieku 6-12 lat. Wykłady odbywają się raz w miesiącu, a na zakończenie roku akademickiego organizowane są międzynarodowe konferencje naukowe dla dzieci z zagranicznymi naukowcami z NASA i UNESCO. W Gdyni organizatorem tych zajęć jest Centrum Nauki Experyment.

AKTUALNOŚCI2018/2019

Projekt PAD

Polska Akademia Dzieci to pierwszy na skalę międzynarodową bezpłatny Uniwersytet prowadzony przez dzieci.

Co roku w projekcie biorą udział uczniowie klasy 0 – III.

Dzieci współtworzą nowy obraz nauki

Kreatywność jest przymiotem dzieci. Kiedy maluch się rodzi jest zafascynowany wszystkim co go otacza. Jak to się więc dzieje, że na kolejnych szczeblach edukacji dzieci tracą zainteresowanie nauką a poziom ich kreatywności gwałtownie spada?

Dzieci to najbardziej twórcze jednostki na świecie. Co roku rządy różnych krajów wydają miliardy euro na wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań w nauce, gospodarce, biznesie. Jednak w tym procesie całkowicie pomijane są te najbardziej twórcze znane nam stworzenia. Pomimo rozwoju edutainment w Polsce i na świecie, proponuje się dzieciom coraz więcej (niestety w większości płatnych) zajęć poza szkolnych i poza przedszkolnych rozwijających ich twórczość w sposób starannie zaplanowany przez osoby dorosłe. Wytyczamy więc dzieciakom ramy, w które mają się wpisać.

Projekt PAD to pierwszy na skalę międzynarodową uniwersytet dzieci prowadzony przez dzieci, gdzie Młodzi Naukowcy z całkowitą swobodą wybierają obszar swoich zainteresowań badawczych. Nasi wykładowcy w wieku od 6. do 12. lat prowadzą badania na temat lewitacji magnetycznej, brakujących ogniw ewolucji kręgowców lub psów, kotów i patyczaków. To oni autonomicznie decydują o tym czym chcą się zając a my, dorośli, jedynie pomagamy im od strony technicznej i wskazujemy wiarygodne źródła naukowe.

Opieramy się na założeniu otwierania drzwi uczelni wyższych dla dzieci niezależnie od ich pozycji społecznej czy wyników w nauce. Chcemy też dać im możliwość prowadzenia własnych wykładów wspólnie z naukowcami z różnych uczelni w Polsce.

Marzeniem założycieli Polskiej Akademii Dzieci jest to, aby w ciągu 10 lat Polska stała się pierwszym na świecie krajem, gdzie każde dziecko będzie mogło uczestniczyć w bezpłatnych wykładach na uczelniach wyższych oraz (jeśli tylko dzieci będą chciały) Młodzi Naukowcy w wieku od 6. do 12. roku życia będą mogli poprowadzić swój własny wykład.

Wykłady na uczelniach wyższych są prowadzone raz w miesiącu, przeważnie w piątki od października do maja. W całym roku akademickim odbywa się w sumie 8 spotkań.

Zwieńczeniem roku akademickiego w ramach Polskiej Akademii Dzieci jest konferencja naukowa dla dzieci, która jest corocznie organizowana na Dzień Dziecka, 1 czerwca. Podczas konferencji odbywa się kilka wykładów prowadzonych przez Młodych Prelegentów oraz znanych polskich i zagranicznych naukowców. W przerwie między wykładami wszyscy uczestnicy konferencji częstowani są pizzą, a na koniec uroczystości odbywa się bankiet z fontannami czekolady.

ARCHIWUM2017/2019

Druga A, już po raz trzeci brała udział w warsztatach w ramach spotkań Polskiej Akademii Dziecięcej. Wysłuchaliśmy wykładu ilustrowanego zajmująca prezentacją pt. Pięć niezwykłych miejsc Dolnego Śląska, który prezentowała Zosia F ze szkoły z Sopotu. Drugi wykład dotyczył tworzenia gier planszowych. Ciekawe zajęcia dają dzieciakom dużo radości ale też wiele uczą. W tym roku jeszcze spotkanie 2 czerwca. Mamy nadzieję, ze uda nam się kontynuować studia w PAD w następnym roku.

W czwartek (12 stycznia) wraz z kolegami i koleżankami z zerówki oficjalnie zostaliśmy studentami Polskiej Akademii Dziecka.  Na uniwersytecie SWPS w Sopocie odbyła się inauguracja roku akademickiego. Było to dla nas niesamowite przeżycie: ślubowaliśmy, że będziemy pilnymi studentami oraz otrzymaliśmy indeksy wraz z pierwszym zaliczeniem.  Po części oficjalnej przyszedł czas na pierwszy wykład pt. UKŁAD SŁONECZNY, który prowadziła 10-letnia Zuzia. Mieliśmy okazję odpowiadać na pytania, jak również zadawać swoje. Było to nie lada wyzwanie, zrozumieć filmy w języku angielskim. Zuzia również mówiła w języku angielskim (tata tłumaczył). Lekcja geografii i angielskiego to nie wszystko.  Drugi wykład poszerzył naszą wiedzę z dziedziny psychologii. Prelegentką była pani psycholog, która opowiedziała nam o tym, jak nadajemy niektórym przedmiotom magiczną moc. Wszystko dzięki naszej wyobraźni. Oczywiście były pytania i nagrody. Niektórzy z nas już na pierwszym zjeździe pozytywnie się wyróżnili aktywnością i trafnością wypowiedzi. Oby tak dalej. Ta wyjątkowa przygoda dopiero się zaczęła. Odtąd  uniwersytet SWPS będziemy odwiedzać co miesiąc, zdobywając kolejne zaliczenia. Czytajcie o nas już w lutym – UWAGA – kolejny wykład będzie prowadził nasz kolega z klasy – JAN WOŁEK 🙂